niedziela, 11 października 2015

Biografia uczonej i jej córek


Maria Skłodowska- Curie i jej córki
tytuł oryginału: Marie Curie and her Daughters
autor:


Już na samym wstępie napiszę, że jest to wspaniała biografia wspaniałej uczonej i jej córek. Jestem pod wrażeniem i urokiem tej lektury. Maria była niesamowitą osobą, tytanem pracy, emanowała skromnością, unikała sławy i wywiadów. Ponad wszystko kochała badania w laboratorium, naukę samą w sobie oraz oczywiście swoje córki Irenę i Ewę. Każda z nich obrała w życiu inną drogę, ale obie pielęgnowały dziedzidztwo pozostawione przez matkę.

Naturalnie poznajemy tutaj cały życiorys Marii, od najmłodszych lat do śmierci. Miała bardzo barwne życie, osiągnęła mnóstwo sukcesów, ale okupionych także różnymi problemami i chorobami. Albert Einstein mówił o niej, że była jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę. Była pierwszą kobietą profesorem na francuskiej Sorbonie. Jako pierwsza kobieta została również pochowana w Panteonie. Jako jedyna kobieta dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki nad badaniem promieniotwórczości, oraz z chemii za odkrycie radu. Jako jedyny naukowiec Nobla otrzymała w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
Jej lista osiągnięć nie ma końca, ale oczywiście była również matką i żoną. I właśnie z tych perspektyw odkrywamy Marię w tej biografii. Nauka, badania w laboratorium i praca na Sorbonie tak ją zajmowały, że często nie miała czasu dla swoich dwóch córek. Dziewczynki były w dużej mierze zdane na siebie, albo na różnych opiekunów, a z mamą głównie wymieniały się listami. Maria żałowała, że nie może spędzać z nimi więcej czasu, ale taki był już jej los.

Starsza z córek Irena poszła w ślady matki, założyła swoją rodzinę, zajęła się nauką, a za swoje odkrycie dostała Nagrodę Nobla. Młodsza Ewa była uzdolnioną pianistką oraz pisarką, ale życie zaskoczyło ją również możliwością pracy jako korespondentka wojenna. Obie siostry zajmowały się również działalnością społeczną i charytatywną oraz walką o prawa kobiet.

Inną ważną postacią opisaną w tej biografii jest bliska przyjaciółka Marii ze Stanów Zjednoczonych, która zorganizowała Noblistce dwa wyjazdy do tego kraju. Curie miała w tych podróżach swój wymarzony cel, który osiągnęła, ale jednocześnie okupiła go znacznym pogorszeniem zdrowia. To właśnie w tym momencie biografii widać, że oprócz kryształowego charakteru, była również bardzo trudna w obyciu, a jej zaciśnięte, milczące usta na zdjęciach dobrze oddają jej upór i zdecydowanie.

Książka zawiera piękne zdjęcia z różnych momentów życia uczonej.

Shelley Emling ma prawdziwy talent do pisania biografii. Nie mogłam się oderwać od tej historii. Przy pisaniu współpracowała z wnuczką Marii Hélene Langevin-Joliot, więc miała możliwie najlepsze źródło informacji. Już w trakcie czytania sama z ciekawości zaczęłam sobie wyszukiwać jakieś dodatkowe informacje o Curie w internecie, jej postać tak mnie zaciekawiła. Była niezwykłą pod każdym względem kobietą. Uczoną, matką, kochanką, Noblistką, siostrą... Walczyła ze skandalami wokół jej osoby, ale też przeżywała chwile triumfu.
 

Lektura obowiązkowa dla każdego. Wydanie książki jest bardzo ładne, przykuwa uwagę, okładka jest w twardej oprawie.

9 komentarze:

Antykwariat z ciekawą książką pisze...

Wydanie książki rzeczywiście wygląda pięknie, tylko, że ja dopiero przekonuję się do biografii, jako formy literackiej. :)

Dominika L. pisze...

Nie przepadam za biografiami, ale czuję, że ta przypadłaby mi do gustu. Mam nadzieję, że będę miała okazję kiedyś ją przeczytać. :)
dominika-l.blogspot.com

Aivalar pisze...

Rzadko sięgam po biografie i prawdę mówiąc nigdy bliżej nie zainteresowałam się postacią Marii Skłodowskiej-Curie. A wielka szkoda, bo zdecydowana większość zna ją jako naukowca, noblistkę, kobietę sukcesu - a co z życiem codziennym? Co z obowiązkami żony, matki? Ano właśnie. Może w przyszłości uda mi się sięgnąć po tę książkę, zwłaszcza że wydanie wygląda nieźle i zdecydowanie zachęca do lektury :)
Pozdrawiam,
rude-pioro.blogspot.com

Lenka ^^ pisze...

Hej! Dostałam pocztówkę! Trafiłaś w mój gust. Uwielbiam tramwaje! Bardzo dziękuję :)

Agnieszka Es pisze...

Cieszę się ^-^

Alicja P. pisze...

Chętnie poznam biografię naszej wielkiej Polki, w dodatku takie piękne książkowe wydanie ^^

Gąska pisze...

Biografii nie lubię (poza paroma wyjątkami). Raczej nie sięgnę po nią :)

Julia K. pisze...

Nie przepadam za biografiami, ale tę kiedyś może przeczytam - wydaje się warta szansy :)

Miłka Kołakowska pisze...

Uwielbiam osoby, które mają właśnie taki charakter, z jednej strony niezwykle skromny, dobroduszny, a z drugiej potrafią stanąć na wysokości zadania, być takim tytanem pracy i do tego osiągnąć ogromny sukces. Wydanie rzeczywiście przykuwa uwagę więc nie pozostaje nic innego, jak zajrzeć do lektury.

Prześlij komentarz

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz.