wtorek, 22 października 2013

Wystarczy marzyć

Niedawno odezwała się do mnie Bella Grek (pseudonim) z pytaniem czy nie zechciałabym ocenić i zrecenzować jej dwóch tomików poezji, ponieważ właśnie wydaje trzeci. Po krótkiej wymianie spostrzeżeń, chętnie zgodziłam się na to wyzwanie. Wyzwanie, ponieważ wcześniej nie opisywałam na blogu poezji. Oczywiście czytam wiersze (od czasu do czasu) z tomików, które znajdują się w mojej domowej biblioteczce, a są to m.in. utwory ks. Twardowskiego, K.K.Baczyńskiego czy W. Szymborskiej, także jest to klasyka jednym słowem.

Poezja jest chyba przede wszystkim po to, aby każdy mógł ją interpretować według siebie i zaczerpnąć z niej to czego w danym czasie dla siebie potrzebuje. Dlatego wyrażę swoją subiektywną opinię w dosłownie kilku zdaniach. Dodam jeszcze, że czytałam powoli, absolutnie nigdzie ani z niczym się nie spiesząc (co uważam przy poezji jest istotne).

"Gladiator w różowej sukience" to pierwszy tomik autorki, wydany w 2008r., podzielony na część słodką i gorzką. Cały tomik odebrałam przede wszystkim jako bardzo kobiecy i odważny, obnażający najintymniejsze momenty życia. Słodka namiętność miesza się z gorzkim bólem. Jest o mężczyznach, o miłości, o ciele... A oto co sama pisarka sądzi o swym pierwszym "dziecku": "to ostra i bezkomromisowa wizja współczesnego życia kobiety i otaczającego ją świata, ukazuje nam duże emocje zamknięte w uśmiechu. Odkrywa beztroską radość życia na równi z krytyczną oceną rzeczywistości. Porusza tematy dnia codziennego w skondensowanej formie czasem wręcz prześmiewczej by zaintrygować czytelnika lekko feministycznym tonem."

Drugi tomik "...i inne przypadki" został wydany dwa lata poźniej. Na pewno przez taki czas każdy dojrzewa, zmienia się, odrywa nowe rzeczy. I tak jest w tym przypadku. Dużo refleksji, dużo rozmyślań i pytań, na które każdy z nas może sam odpowiedzieć. Widzę tu szczerość, próbę rozliczenia się ze samą sobą.

Podsumowując- jestem zachwycona! Dosłownie od pierwszych słów poczułam, że to coś dla mnie. Z tych wierszy płyną najskrytsze uczucia, momentami czułam lekki wstyd przed sobą, ale nie bałam się tych odkryć. Sama Bella mówi, że tomiki te bardzo się różnią, są wręcz kontrastowe, co dostrzegła dopiero po czasie. Być może. Wiem, że będę wracać do tej poezji, bo stała się ona dla mnie wyjątkowa. Mam nadzieję, że trzeci tomik będzie bardziej dostępny dla szerszego grona odbiorców.
Polecam.

Zapraszam na bloga Belli, na którym zamieszcza swoje wiersze od września 2010 i na fb:
bellagrek.blog.onet.pl (Niestety strona dosyć opornie mi się wczytuje, zacina się, wyskakuje jakiś komunikat, mam nadzieję, że u Was będzie działać lepiej)

 

Dedykacja ;)
Na koniec pozwolę sobie zamieścić tutaj jeden z moich ulubionych wierszy:

Szczęścia

Sami wędrowcy
Na tej planecie
Szukają szczęścia
Ociemniali włóczędzy
Szukają nie widzą
Potykają się o nie
Podepczą
I pójdą sobie.

10 komentarzy:

 1. Niestety nie przepadam za wierszami. Podobnie jak Ty, czasem sięgam po utwory zaliczane do klasyki, ale na tym moja znajomość poezji się kończy:) Przyznam jednak, że udało Ci się mnie zaciekawić:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam obydwa tomiki od autorki. Niebawem się za nie zabieram, dla mnie to też będzie wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że zainteresowałaś mnie i zajrzę do Belli :) Może akurat znajdę coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać wiersze. Jednak nie wiem czy sama podjęłabym się zrecenzowania poezji- zawsze w szkole miała z tym problem gdyż odczytywałam je inaczej niż inni ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam wiersze, chętnie zapoznałabym się z twórczością autorki. Masz rację, recenzje poezji nie należą do najprostszych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za wierszami, ale coś mnie w Twojej recenzji zachęciło by spróbować się z nimi zmierzyć. Zresztą po tym co napisałaś widać, że jesteś zachwycona i to całkiem szczerze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ja bardzo lubię poezję! wiersz świetny i cieszę się razem z Tobą z nowych odkryć;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Strasznie dawno nie czytałam poezji! Też lubię Szymborską, a najbardziej Herberta ;)
  Bardzo podoba mi się Twoja recenzja, powinnaś częściej recenzować jakieś tomiki poezji ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziękuję. To co czytam dodaje mi skrzydeł. Właśnie dotarło do mnie, że powinnam wystawić się na allegro. Zapraszam:
  http://allegro.pl/show_item.php?item=3724929181

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz.